Osiągnięcia i sukcesy

Zarząd PIGRiH serdecznie wita Państwa.

Ostatnio mieliśmy okazję spotkać się z niektórymi Koleżankami i Kolegami. Nasza Organizacja jest obecna wszędzie. Działa na rzecz restauratorów i właścicieli hoteli, w Urzędach i firmach, walcząc o nasze zdanie w tych sprawach, które nas dotyczą bezpośrednio i zakłócają nasz spokój, a także czuwa nad wydarzeniami, które mogą nas zainteresować. Chcemy się pochwalić sukcesami, które w ostatnich latach udało się nam załatwić.

1. Wieloletnia sprawa dotycząca ogródków przy kawiarniach i restauracjach. Mamy regulowane opłaty czynszowe za ogródki sezonowe. Wreszcie został opracowany jednolity katalog w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków, przekazaliśmy go do Urzędu Miasta. Wynegocjowano dobre warunki finansowe. Spełniły się nasze sugestie, więc miejmy nadzieję, że otoczenie będzie funkcjonalne, a nasi goście zauważą te zmiany.

2. Wieloletnia współpraca z Technikum Gastronomicznym w Gdańsku z
ul. Legionów, której uczniowie mogą odbywać praktyki zawodowe w naszych lokalach, uczestniczą w naszych imprezach plenerowych w bezpośredni sposób gotując lub przygotowują własne dania. Dobrym posunięciem stała się zmiana w sposobie nauczania w trybie trzyletnim bez umowy. Nasi uczniowie to przyszli nasi pracownicy, na których możemy polegać.

3. Od początku powstania Izby uczestniczymy w życiu maluchów z Domu Dziecka w Gdańsku. Pomoc polega na przekazach darów zapraszaniu dzieci na okolicznościowe imprezy takich jak spotkania z Mikołajem bądź jak to miało miejsce występy maluchów na scenie podczas Święta Pieroga.

4. Od kilkunastu lat członkowie Izby organizują Wigilie dla potrzebujących ubogich i bezdomnych. Łączy się to z posiłkiem na miejscu, na jednym z placów miasta Gdańska, dzieleniem opłatkiem zawsze obecny jest ksiądz z najbliższej parafii, a także darami, które pozyskujemy od różnych sponsorów rozdając je potem tym, którzy na to czekają. Blisko 1000 paczek wędruje do ubogich. Przygotowania rozpoczynamy już dwa miesiące wcześniej. Już w tym miejscu chcemy bardzo zachęcić nowych członków, którzy podejmą współpracę z nami do dzielenia się swoim czasem, dobrem, sercem otwartym na drugiego człowieka, charytatywność to piękny sposób na życie. W tym roku 2016 to już dwudziesta Wigilia członków Izby na rzecz potrzebujących. Własna Wigilia potem lepiej smakuje.

5. Na wiosnę organizujemy Śniadania Wielkanocne. Tradycyjne jajeczko święconka i ciepła strawa jak żur, to przypomnienie domu i ciepła, którego Ci bezdomni nie maja. Od lat nasi restauratorzy przygotowują posiłek dzieląc między siebie obowiązki dostarczenia dań. Pomocni w organizacji tego przedsięwzięcia już na miejscu harcerze uwijają się rozdając reklamówki z tym, czym chata bogata. Tu również mamy wielką wdzięczność dla naszych sponsorów. Obydwie biesiady organizujemy w porozumieniu z miastem i Urzędami Gdańska na placu Węglowym. Każdy może być potrzebujący i głodny może przyjść, aby podzielić się z nim strawą. Nasi Członkowie jak zwykle nie zawodzą. Wszystkich serdecznie już teraz zapraszamy do współpracy.

6. Możemy pochwalić się nagrodami, które zdobyliśmy na festiwalu sztuki kulinarnej w Dolinie Charlotty. Puchary i dyplomy mówią za siebie.

7. Dwukrotnie występowaliśmy do KRRiT. Trzymaliśmy rękę na pulsie w sprawie opłat za używanie odbiorników TV i rtv. Pisaliśmy pisma w tej sprawie do odpowiednich władz i do Zaiksu a nawet do posłów i klubów poselskich. Byliśmy obecni przy końcowych głosowaniach i odpowiadaliśmy na wszystkie pisma, jakie były skierowane do naszego biura. Sprawa została załatwiona mamy w tej sprawie swoją cegiełkę.

8. Organizacja Bali Charytatywnych, w restauracji Pod Łososiem i w Cristalu, na którym ufundowano zakup wózka rehabilitacyjnego dla naszego podopiecznego.

9. Działania Zarządu na rzecz członków Izby takie jak sporne sprawy w Urzędach, rekomendacje, petycje ratujące niejedną sytuację życiową itp.

10. W poprzednich latach udało się również załatwić obniżki czynszów do 25% i na promocje do 10%. Zainteresowani doskonale wiedzą o tym.

11. Koncesje alkoholowe na 10 lat.

12. Wspólne spotkania integrujące grupę członków Izby takie jak Opłatek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, ale też spotkania zwoływane dla załatwiania spraw bieżących. Bale charytatywne, rauty.

13. Bonifikaty dla członków Izby na Jarmarku Dominikańskim, oraz wydłużenie Imprezy do trzech tygodni.

14. Organizacja Święta Ulicy Piwnej w 2007 roku. Mamy ochotę na powtórkę, bo impreza była udana sadząc po wielu artykułach w prasie i mediach i we wspomnieniach mieszkańców, którzy byli wtedy na tej fecie.

15. Izba w okresie letnim prowadziła punkt Informacyjny Miasta Gdańska współpracując z Działem Promocji Miasta poprzez rozdawnictwo map i folderów z naszego regionu i Trójmiasta.

16. Współpraca z regionalnymi Stowarzyszeniami Kaszubskimi i wspólne wyjazdy zagraniczne na okolicznościowe festiwale, na Litwę do Wilna – słynne Kaziuki, do Hamburga na Multi-Kulti, do Berlina z okazji integracji europejskiej i wejścia Polski do Unii.

17. Stworzenie strony internetowej.

18. Długoletnia współpraca członków Izby z Urzędem Miasta Gdańska, i innymi służbami w organizowaniu Święta Pieroga.

19. Można wymienić jeszcze organizowane tak po prostu spontanicznie różne akcje jak choinki pod kościołem Mariackim, na które przyszło z okolicznych przedszkoli i świetlic środowiskowych kilkaset dzieci, Worek Świętego Mikołaja, zorganizowany w lokalach dla gości, czy akcje doroczne weekend za grosik.

20. Obecnie interesujemy się sytuacją, jaka rozgrywa się wokół umów międzykontynentalnych między Kanadą USA a EUROPĄ. Chodzi o umowy CETA I TTIP. Będziemy śledzić, bo nad wyraz żywo interesuje nas zdrowa żywność, zachowanie norm spożywanych produktów, z którymi mamy na co dzień styczność oferując ją naszym klientom. Pierwsze pisma zaznaczyły naszą obecność w tym temacie.

Chwalimy się tym wszystkim, bo są to nasze wspomnienia, nasze osiągnięcia, ale jest jeszcze tego dużo więcej. Kto jest ciekawy – zapraszamy do naszego grona.